S.S.S

Sıkça Sorulan Sorular

1Neden Soguk Sıkım yağları tercih etmeliyim?
Türkiye’de üretilen yağların çok büyük bir bölümü 80 - 85°’de neredeyse kaynatılarak daha çok yağ elde etmek amacıyla sıcak sıkım olarak elde edilmektedir bu sayede zeytinyağında olması gereken tüm faydalı enzimler yok olmaktadır sağlıklı zeytin yağ 27° de soğuk sıkım yöntemi ile elde edilen zeytinyağlardır.
2Erken Hasat olması ne demek?
Yeşilden pembeye dönmüş zeytinler özenle toplanır. Hiç bekletilmeden kasalarla sıkıma gelir. Zeytinler henüz çok yağlanmadığı için ülkemizde çok az tercih edilir.
3Organik zeytinyağ kullanmak ne demek?
Organik sertifikası ile tarım yapılan toprak ve agaçlarda, oluşan meyvalar da, dolayısı ile bizim zeytinyağlarımızda hiç bir şekilde insan sağlığına zararlı kimyasal madde bulunmamaktadır, zararlı böceklere karşı kimyasal mücadele yapılmadığı için ürünler son derecedoğal ve sağlıklıdır.
4Tek bahçe ve Tek cins olması neden önemli?
Tek bahçe ve tek cins ile , endüstriyel üretim yapan fabrikalar birçok bahçeden ürünler alarak bunlardan seri üretim yapar, tek bahçe ve tek cins yanlız bizim bahçemizin ürünlerini temsil eder.
5Biz daha önce yağlarımızı tanıdıklarım vasıtası ile bir yerden getirtiyordum
Türkiyenin özellikle ege bölgesin de bir çok yerde zeytinyağ üretimi hijyen olmayan, taşıma koruma saklama olarak uygun olmayan koşullarda , sıcak sıkılarak , sağlığa uygun olmayan şartlarda üretilmektedir
6İtalyada yapılan Floe Olei ne açıdan önemli?
İtalya da Roma şehrinde her yıl dünyanın en iyi yağlarını seçmek için yapılan yarışmada, renk, koku, lezzet , üretim koşulları, saklama ve üretim şekilleri gözönüne alınarak değerlendirme yapılıp, Dünyanın en iyi yağları şeçilmektedir.Kairos 2013 yılından beri heryıl yüksek puan ile katolağa davet edilmektedir.
7Soğuk Sıkım Zeytinyağının Faydaları
Hücre ve dokuların yaşam sıvısı kabul edilen yağlar, bir insanın yaşamını devam ettirebilmesi için ihtiyaç duyduğu enerjinin de kaynağıdır. Soğuk sıkım yöntemi ile elde edilen zeytinyağları, içerdiği sağlık bileşenleri ile vücudun savunma mekanizmasını güçlendirir, hormon gelişiminden kalp sağlığına kadar pek çok konuda kaliteli yağ dokusu ve hücre gelişimi sağlar. Değerli içerik ve bileşenleriyle soğuk sıkım zeytinyağının 6 büyük faydası…

1- Antioksidan Zengini İçerik:

Soğuk sıkım zeytinyağı “Fenol” bileşenleri yönünden zengindir. Fenol güçlü bir antioksidandır ve pıhtılaşmayı önleyen yapısı ile de kalp sağlığı için değerli bir kalkan görevi üstlenir. Zeytinin içeriğinde polifenol yapısı vardır. Bu polifenoller solunum ve sindirim sistemi hastalıklarına neden olan mikroorganizmaların bertaraf edilmesinde etkilidir. Soğuk sıkım tekniği, zeytin içeriğindeki bu polifenol yapının korunarak zeytinyağına dönüştürülmesine olanak tanır. Bu özelliği ile soğuk sıkım zeytinyağı antibiyotik görevi üstlenerek vücudun savunma mekanizmasını güçlendirir, hastalıklarla mücadele etmeye yardımcı olur.

2-Kolesterol Düşürür, Kanseri Önler…

Fenol bileşenleri açısından zengin soğuk sıkım zeytinyağı tüketiminin vücut üzerinde bilinen en büyük özelliklerinden biri kolesterol düşürücü etkiye sahip olduklarıdır. Oysa sahip olduğu bu değerli içerikle soğuk sıkım zeytinyağları; iltihap kurutmadan, bazı kanser türlerinin oluşumunu engellemeye; kanamayı durdurmaktan merkezi sinir sistemi dejenerasyonu önlemeye kadar geniş alana yayılmış bir çok faydası da vardır.

3- Omega 3 ve 6 Deposudur:

Soğuk sıkım zeytinyağı, Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri de içerir. Omega yağ dengesi, hem kalp hem de bağışıklık sistemi için gereklidir. Soğuk sıkım zeytinyağının düzenli kullanımında, vücudun ihtiyacı olan Omega yağ bileşenleri karşılanacak dolayısıyla da kalp sağlığı başta olmak üzere diyabet, kanser, obezite, hücre yıkımı gibi hastalıklardan kişinin korunması sağlanacaktır.

4-Hücre Gelişimini Destekler, Yaşlanmayı Geciktirir…

Soğuk sıkım zeytinyağı, vücudun dışarıdan desteğine ihtiyaç duyduğu beta-karoten, C, D, E, K vitaminleri, selenyum, çinko ve polifenoller içerir. Bu içeriği ile güçlü bir antioksidandır. Düzenli olarak soğuk sıkım zeytinyağı tüketimi antioksidan yönünden zengin beslenme modeli ile yaşlanma geciktirici ve hücre gelişimini destekleyici yapı taşlarının kurulmasına yardımcı olur. 5-

Alzheimer İle Mücadele Eder, Oluşumunu Geciktirir…

Soğuk sıkım zeytinyağı, Alzheimer (beyin bunaması) hastalığı ile mücadelede etkili E vitamini ve temel yağ asitleri yönünden zengindir. Bir çorba kaşığı soğuk sıkım zeytinyağı, günlük alınması önerilen E vitamini miktarını içerir. E vitamini ve temel yağ asitleri, insan beynini virütik ve toksik saldırılara karşı koruyarak Alzheimer hastalığı ile mücadele eder/oluşumunu geciktirir. 6-

Etkili Bir Ağrı Kesicidir…

Soğuk sıkım zeytinyağı, zeytinin içeriğinde bulunan, genellikle ağrı kesici ilaçların üretiminde kullanılan ibuprofen isimli maddeyi içerir. Bu madde bir tek soğuk sıkım yöntemi ile hazırlanan zeytinyağlarında günlük tavsiye edilen kullanım miktarı korunarak çıkarılabilmektedir. Her gün düzenli olarak 50 gram soğuk sıkım zeytinyağı tüketimi, migren ağrılarından eklem ağrılarına kadar tüm ağrıların azaltılması hatta kaybolmasında en doğal yöntemdir. Özellikle iltihaplı romatizma, kireçlenmeye bağlı eklem ağrıları, kas ve mafsal ağrıları, baş -boyun tutulmaları gibi eklem ve kas bölgelerinde meydana gelen ağrılar, soğuk sıkım yöntemi ile elde edilmiş zeytinyağıyla yapılacak masaj ile hafifletilebilmektedir.

Soğuk Sıkım Zeytinyağının Aroması

Elde edilmesi zahmetli, diğer yöntemlere oranla daha eser miktarda kıymetli yağ oranıyla soğuk sıkım zeytinyağının aroması da diğer yağlardan farklıdır. “Gurme Yağı” olarak da adlandırılan soğuk sıkım zeytinyağı özellikle erken hasat döneminde toplanan zeytinlerden çıkarılan yağlarla yüksek kaliteli, değerleri içinde korunmuş, aroma yönünden de zengin “altın değerinde” bir yağdır. Soğuk sıkım yöntemi, zeytin içeriğindeki faydalı bileşenleri koruduğu gibi aynı zamanda zeytinin özel aromasını da korumayı başarır.

WhatsApp chat