Soğuk Sıkım Zeytinyağı Nedir?

Kairos Olive House | Soğuk Sıkım Zeytinyağı | Organik Zeytinyağı
Soğuk Sıkım Zeytinyağı Neden Tercih Edilmeli?
3 Mayıs 2019
Organik zeytinyağı
Organik Zeytinyağı Nedir?
10 Mayıs 2019
Kairos Olive House | Soğuk Sıkım Zeytinyağı | Organik Zeytinyağı

Soğuk sıkım tanım olarak erken hasat zeytinin yere düşmeden, hiç beklemeden toplanarak taş değirmende çekirdekleri ile beraber öğütüldükten sonra hasır çuvallarda ezildiği yönteme denir. Bu yöntem kullanılırken verilen su derecesi 27 dereceyi geçmeyecek şekilde kullanılmasına özen gösterilir. Bu şekilde kullanılmadığı takdirde soğuk sıkım başarıyla gerçekleşmez. Soğuk sıkım çoğunlukla geleneksel ve küçük çaplı üreticilerin tercih ettiği ve gerçekleştirdiği bir yöntemdir. Soğuk sıkım zeytinyağı üretirken diğer mahsuller ile karıştırılmadan, hemen sıkılarak üretilen bir yöntemdir. Mahsullerin karıştığı, bekletildiği ve seri üretim olarak üretilen sistem kesinlikle soğuk sıkım olarak adlandırılamaz.

Isının önemi nedir?

27 dereceyi geçerek üretilen zeytinyağı antioksidan özelliğini yitirir ve işin aslına baktığımız zaman zeytinyağı olmaktan çıkar. Isı yükseldikçe mahsulden alacağınız yağın oranı artar, kalitesi düşer.

Soğuk Sıkım Zeytinyağının Faydaları Nedir?

1-) Antioksidan zengini içerik; Soğuk sıkım zeytinyağı içerisinde bulundurduğu “Fenol” bileşenleri yönünden zengindir. Fenol oldukça güçlü bir antioksidandır. Pıhtılaşmayı önleyen bu antioksidan kalp için adeta bir zırh olur ve kalbi korur. Zeytinin içerisinde bulunan “Pelifenol” solunum ve sindirim sistemi hastalıklarındaki mikroorganizmaları etkisiz hale getirir. Soğuk sıkım tekniği zeytinin içerisindeki polifenol yapının korunarak zeytinyağına dönüştürülmesine yardımcı olur. Soğuk sıkım zeytinyağı antibiyotik özelliği göstererek hastalıklara mücadele eder.

2-) Kolesterol düşürür ve kanseri önler; İçerisinde bulunan “Fenol” bileşenleri yönünden tam bir kolesterol düşürücüdür. Sahip olduğu bu değerli içerikler ile iltihap kurutur, birçok kanser türlerinin oluşumunu da engeller.

3-) Omega 3 ve 6 deposudur; Soğuk sıkım zeytinyağı içerisinde Omega 3 ve 6 yağ asitleri içerir. Omega yağ asitleri hem kalp için hem de bağışıklık sistemi için çok önemli bir rol oynamaktadır. Düzenli kullanımda kalp sağlığı ve bağışıklık sisteminin yanı sıra, diyabet, kanser, obezite gibi hastalıklara da şifa oluyor.

4-) Hücre gelişimini destekler ve yaşlanmayı geciktirir; Vücudun ihtiyaç duyduğu beta-karoten, C, D, E, K vitaminleri, selenyum, çinko ve polifenoller içerir. Çok güçlü bir antioksidandır. Düzenli olarak tüketildiği takdirde yaşlanma geciktirici ve hücre gelişimini destekleyici yapı taşlarının yerine oturmasına yardımcı olur.

5-) Alzheimer oluşumunu geciktirir ve Alzheimer ile mücadele eder; Alzheimer hastalığı için en etkili olan E vitamini ve temel yağ asitleri yönünden oldukça zengindir. Bir yemek kaşığı soğuk sıkım zeytinyağı, günlük E vitamini ihtiyacını karşılar. E vitamini ve temel yağ asitleri, insan beyninin virüslerle olan savaşında önemli bir rol oynayarak Alzheimer hastalığı ile mücadele eder.

6-) Etkili bir ağrı kesicidir; Çoğunlukla ağrı kesici ilaç üretiminde kullanılan “ibuporfen” isimli maddeyi çıkartır. Bu madde sadece soğuk sıkım yöntemi ile oluşturulan zeytinyağlarında tavsiye edilen günlük miktarı koruyarak elde edilir. Düzenli olarak 50gram soğuk sıkım zeytinyağı kullanımı, migren, baş ağrıları, eklem ağrıları gibi ağrıların en az seviyeye düşürmeye yardımcı olur. İltihaplı romatizma, kireçlenmeye bağlı eklem ağrıları, kas ağrısı, mafsal ağrı, baş-boyun tutulması gibi eklem ve kas bölgelerinde meydana çıkan ağrılar, soğuk sıkım yöntemi ile elde edilen zeytinyağıyla birlikte masaj yapıldığı takdirde bu ağrıları en hafife indirmekte de oldukça etkili bir özelliği vardır.

Soğuk Sıkım Zeytinyağı Aroması

“Gurme Yağı” olarak da bahsedilen soğuk sıkım zeytinyağı erken hasat zamanında toplanılan zeytinlerden çıkartılan yağlar ile yüksek kaliteli, korunmuş, aroma yönünden “mücevher” niteliğinde bir yağdır. Soğuk sıkım yöntemi ile zeytinin içeriğinde bulunan faydalı bileşenleri koruduğu gibi, özel aromasını da korumayı başarmıştır. Bu aroma diğer yağlardan oldukça farklıdır.

Ürünlerimize göz atmak için satış sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

WhatsApp chat