Soğuk Sıkım Zeytinyağı Neden Tercih Edilmeli?

Kairos Olive House | Soğuk Sıkım Zeytinyağı | Organik Zeytinyağı
Soğuk Sıkım Zeytinyağı Nedir?
9 Mayıs 2019

Dünyada zeytinyağının en çok üretildiği coğrafya Akdeniz, bu bölge zeytin ağacının doğal olarak bakımsız bile olsa yetişmesine elverişli, fakat bakımsız yetişen zeytin ağacı bir süre sonra çalı formunu alıyor, bu yolculukta en son ideal hedef Soğuk sıkım zeytinyağ olmalıdır. Buda ancak bakımlı, 12 ay besleme ve bakım programı ile oluyor. Bu sayede ideal soğuk sıkım ulaşılıyor. Öncelikle kaliteli  zeytinyağı elde etmek için ağacın dağlık, rüzgar alan vadilerde yetişmesi gerekir, rüzgar yapraklarının altından içinden dolanmalı ve rutubetle oluşan hastalıkları engellemeli. Soğuk sıkım zeytinyağı için ağaçlar budama mevsiminde şekil ve verim budamasına göre bakımları yapılmalı ve yaprak ve toprak analizinde çıkan sonuçlara göre eksik mineraller gübreleme programı tamamlanmalı, iyi sağlıklı bakımlı ağaç soğuk sıkım zeytinyağ için olmazsa olmazdır.

Soğuk Sıkım Zeytinyağı Nasıl Üretilir?

İyi zeytin meyveleri ancak bakımlı bir ağaçta kendini bulur, ama ideal lezzet ve yağa ulaşmak için mutlaka toplanan zeytinler, soğuk sıkım zeytin yağına göre üretilmelidir. Ülkemizde genel olarak sıcak sıkım yapılmakta ve 70/80 derecelerde yanlış üretim yapılmakta,üretilen yağın içindeki birçok faydalı mineral ve faydalı besin maddesinin yok olmasına neden olmaktadır, oysa soğuk sıkım zeytinyağı için ideal makine üretim sıcaklığı maksimum 27 C derece olmalıdır,tabii bu şekilde yapılan üretimlerde normalde 4/5 kilo da sıcak sıkım ile bir kilo zeytinyağ alırken, soğuk sıkım da bu 6/7 kg da bir kilo yağa kadar çıkmakta ve üretimde tabii ki sıcak sıkıma göre neredeyse % 60 oranlarına varan kayıplar oluşmakta buda soğuk sıkımı daha maliyetli hale getirmektedir. Soğuk sıkım zeytinyağ bir tercih değil olmaz ise olmazdır.

Soğuk Sıkım Hangi Faydaları Sunuyor?

Zeytin yağı yiyorum diye içinde hiç bir faydalı besin olmayan akışkan madde mi, yoksa her türlü faydası ile Ana sütüne benzetilen bir besin maddesi mi. Bunun için müşterinin bilinçlenmesi çok önemli,ben yakın çevremde bile bu konuda ciddi bir bilgi eksikliği görüyorum,bu konuda zaman ve fırsat buldukça neden tercih edilmesi gerektiğini her fırsatta her ortamda anlatıp yeni bilinçli insanlar oluşturmak için çaba gösteriyorum,bu aslında sosyal bir duyarlılık,halkın bilinçlenip soğuk sıkım zeytinyağı öğrenmesi bir milli sorumluluk. bizim zeytinyağ yolculuğumuzda kendi ilkelerimizi belirledik,öncelikle insanlığa en faydalı şekilde üretim yapmamız ve ticari kaygıları ikinci sıraya koymanın doğru olduğuna karar verdik ve üretim ilkelerimizi şöyle sıraladık;

  • Soğuk sıkım zeytinyağ vazgeçilmezdir,
  • Organik üretim insanlık için zorunludur,
  • Erken hasat lezzet, koku ve nefaset için bir tercihtir biz bunu tercih ettik,
  • Tek bahçe ise bir aidiyet ve bir bölgenin temsilidir, bizim yağımız sadece bizim ağaçlarımızdan üretilir ve bizim karakterimizi temsil eder, bizim soğuk sıkım zeytin yağımızı tadanlar aynı karakter tat ve kokuyu alır ve bir zaman sonra yerken ayırt eder ve tanırlar ararlar.

Zeytinyağı ürünlerimizi görebilmek için satış sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

WhatsApp chat