Soğuk Sıkım Sızma Zeytinyağı Yararları Nelerdir?

Kairos Olive House | Soğuk Sıkım Zeytinyağı | Organik Zeytinyağı
Soğuk Sıkım Zeytinyağı Faydaları
21 Mayıs 2019
Kairos Olive House | Soğuk Sıkım Zeytinyağı | Organik Zeytinyağı
Organik Zeytinyağı
5 Haziran 2019
Kairos Olive House | Soğuk Sıkım Zeytinyağı | Organik Zeytinyağı

Soğuk sıkım sızma zeytinyağı zeytin içerisinde bulunan faydalı vitamin ve minerallerin en az kayıp ile yağa çevrilmesini amaçlayan yöntemin adıdır. Soğuk sıkım tekniği ile çıkarılan yağ  özellikle erken hasat zamanı denilen ekim kasım ayları içerisinde toplanan zeytinlerin 20-24 santigrat derecenin altında “soğuk sıkım” ismi verilen teknik ile sıkılmasıyla elde edilir. Polifenol sağlık bileşeni erken dönem içerisinde toplanan zeytinlerin içerisinde bol miktarda bulunur. Soğuk sıkım tekniği bu sağlık bileşeninin koruma altında  yağa aktarımını gerçekleştirir. Bu tekniklerle elde edilen yağlar adeta sağlık iksirine dönüşmektedir.

Kairos Olive House Organik Zeytinyağı Üretimini Nasıl Yapıyor?

Zeytinyağı üretiminde gündelik tüketmeye dayalı daha uygun fiyatlı seri üretim zeytinyağları, sahip olunan zeytin hamurunun 38 dereceye ısıtılması sonucu hazırlanır. Daha çok yağ elde etmek için kullanılan bu yöntem zeytin yağını çıkarırken  içinde bulunan faydalı mineral ve vitaminlerin büyük açıdan kaybedilmesine neden olur. Kairos Olive House firmamızın Soğuk sıkım sızma zeytinyağı yönteminde ise bu önemli içeriğin korunması sağlanırken elde edilen yağ oranı azalmaktadır. Bu sebeple erken hasat-soğuk sıkım zeytinyağları nadir, faydalı ve altın değerinde aroması ile benzeri olmayan lezzettedir. Bir zeytinyağının soğuk sıkım sızma zeytinyağı sayılması için üretim süresince kullanılan suyun sıcaklığının en fazla 25 derece kullanılması gerekmektedir. Isı ne kadar düşük ve sıkım ne kadar seri olur ise yağ da o oranda kaliteli olur.

Soğuk sıkım zeytinyağının erken hasat zeytinleri  ile birlikte hazırlananı daha makbüldür. Gerek aroması, gerek yararlı bileşenleri ile sağlık ilacı kabul edilen soğuk sıkım zeytin yağını şifa niteliğinde her gün birer kaşık  içerek tüketebilirsiniz. İçeriğinin korunması bakımından soğuk kullanılması önerilen bu yağları özellikle; sabah kahvaltılarında baharatlarla birlikte çeşitli şekilde ekmek banarak ,her zaman yemeklerinize eşlik eden salatalarınıza ekleyerek kullanabilirsiniz.

İnsan yaşantısının ileriye gidebilmesi için enerji kaynakları arasında olan yağlar, hücre ve dokularda yaşam kaynaklarıdır. Soğuk sıkım sızma zeytinyağı ile üretimi sağlanan zeytinyağları minareli ve vitaminleri eksilmediğinden, içerisinde bulunan bileşenleri ile birlikte vücutta savunma mekanizmalarını sağlamlaştırır, kalp sıhhati ve hücre gelişiminde faydalıdır. Her çeşit yemekte, salata çeşitlerinde hatta sade bir şekilde yenilebilen yeşillik türlerinin üzerine bir miktar dökülerek bile tüketilebilir. Doğal ilaç olarak kararlı bir şekilde kullanılırsa bazı sağlık ile ilgili problemlerin  giderilmesini sağlamaktadır. Kairos olive House firması olarak ürettiğimiz bu sağlıklı ürünün faydalarını altı büyük yarar başlığı altında sizlere sunalım.

Soğuk Sıkım Sızma Zeytinyağının 5 Büyük Faydası;

  1. Fenol bileşeni bulunan bu zeytinyağı ,fenolün etkili bir antioksidan olması sayesinde pıhtılaşmayı önlemektedir. Polifenol yapısı ise sindirim ve solunum sistemi hastalıklarına sebebiyet veren mikroorganizmaları yok eder.
  2. Kolesterolü düşürür, iltihapları kurutur ,kanser gibi hastalıkların oluşumunun önüne geçer ,kanamaları durdurur. Merkezi sinir sistemi doku yapılarının bozulma olasılığını önler.
  3. Omega 3 ile omega 6 yağları içermektedir. Omega vücutta olan yağ dengesini sağlar. Kalp ve bağışıklık sistemi bakımından çok büyük öneme sahiptir .Zeytinyağı devamlı olarak kullanılırsa vücudun omega ihtiyacı sağlanır ve şeker,kanser,obezite,hücre yıkımı sağlık sorunlarından vücudu korur.
  4. İçeriğinde bulunan beta-koroten C,D,E,K  vitaminleri selenyum, polifenol  içererek yaşlanmayı uzaklaştırarak hücre gelişimine dayanak sağlar.
  5. E vitamini Alzheimer hastalığıyla savaşmada faydalı bir yapıya sahiptir. İçerisinde bulundurduğu temel yağ asitleri insan beynini virutik ve toksik hücumlara karşı korumakta etkilidir. Günlük bir çorba kaşığı zeytinyağı tüketmek gereken vitamin ihtiyacını almayı sağlar. Soğuk sıkım sızma zeytinyağı ağrı kesici yapımında kullanılan ibuprofeni içermektedir.Düzenli bir şekilde her gün 50 gram zeytinyağı kullanmak migren ve eklem ağrısı sorunlarına, iltihaplı romatizmaya, kireçlenme sonucu eklem ağrılarına , kas ağrılarına, boyun ve baş bölgesinde gelişen tutulmalara ağrı kesici etkisi vardır. Ağrı oluşan bölgelere zeytinyağı ile masaj yaparak ağrılarınızı hafifletebilirsiniz.
WhatsApp chat