Soğuk Sıkım Sızma Zeytinyağı Nedir?

Organik zeytinyağı
Organik Zeytinyağı Nedir?
10 Mayıs 2019
Kairos Olive House | Soğuk Sıkım Zeytinyağı | Organik Zeytinyağı
Soğuk Sıkım Zeytinyağı Faydaları
21 Mayıs 2019
Soğuk Sıkm Sızma Zeytinyağı

Soğuk Sıkım Sızma Zeytinyağı, zeytinin içerisinde bulunun vitamin ve minarellerin en az kayıpla yağa dönüştürülme yöntemidir. Soğuk sıkım tekniği ile elde edilen yağ, erken hasat döneminde (Ekim-Kasım) toplanan zeytinlerin 20-24 derece aralığında ‘’Soğuk Sıkım’’ adı verilen teknikle taş değirmende çekirdekleri ile birlikte öğütüldükten sonra hasır çuvallarda yöntem ile elde edilir.’’Polifenol’’ bileşeni erken hasat döneminde zeytinlerin içerisinde yoğun miktarda bulunur. Soğuk sıkım tekniği ise bu bileşenin korunmasını sağlar. Bu şekilde kullanılmaması sonucunda soğuk sıkım başarıyla gerçekleşmez. Soğuk sıkım genellikle geleneksel ve küçük çaplı üreticilerin tercih ettiği ve gerçekleştirdiği bir yöntemdir. Soğuk sıkı zeytinyağı üretirken diğer mahsuller ile karıştırılmadan, hemen sıkılarak üretilen bir yöntemdir. Mahsullerin karıştığı, bekletildiği ve seri üretim olarak üretilen sistemlerde kesinlikle soğuk sıkım olarak adlandırılamaz.

Soğuk Sıkım Sızma Zeytinyağının Faydaları Nedir?

  1. Güçlü bir ağrı kesicidir; zeytinde ibuprofen adlı madde bulunur. Bu madde sadece soğuk sıkım yöntemi ile çıkartılabilmektedir. Düzenli olarak 50 gram soğuk sıkım sızma zeytinyağı tüketimi, tüm ağrıların azalmasına hatta kaybolmasına önemli derecede katkıda bulunur.
  2. Omega 3 ve 6 açısından zengindir; Omega yağ dengesi, hem kalp hem e bağışıklık sistemi için önemlidir. soğuk sıkım sızma zeytinyağı düzenli kullanımında, vücuda gerekli olan omega yağ bileşenleri karşılanacak bu sebepten dolayı kalp sağlığı dahil olmak üzere diyabet, obezite, kanser gibi hastalıklardan korunmuş olunacak.
  3. Antioksidan Bakımından Zengin İçerik; Soğuk sıkım zeytinyağı ‘’Fenol’’ açısından zengindir. Fenol güçlü bir antioksidandır ve pıhtılaşmanın önüne geçerek kalp sağlığı için önemli bir rol üstlenir. Zeytinin içeriğinde polifenol yapısı vardır. Polifenol sindirim ve solunum sistemi hastalıklarına karşı güçlü bir yardımcı rol üstlenir. Soğuk sıkım tekniği, zeytinde bulunan polifenol yapının korunarak zeytinyağına dönüştürülmesine olanak sağlar. Bu nedenle soğuk sıkım sızma zeytinyağı antibiyotik görevi görerek vücudun savunmasında önemli derecede yardımcı olur ve hastalıklara karşı vücudun korunmasında büyük rol oynar.
  4. Kolesterol Düşürür, Kanseri Önler; Fenol bakımından zengin soğuk sıkım sızma zeytinyağı vücut üzerinde en büyük etkilerinden biri kolesterolü önemli derecede düşürücü etkiye sahip olmasıdır. Bunun yanı sıra bazı kanser türlerinin oluşumunu engellemeye; pıhtılaşmaya yardım etmek ve merkezi sinir sistemi dejenerasyonu önlemeye kadar birçok faydası bulunmaktadır.
  5. Alzheimer İle Mücadele Eder, Oluşumunu Geciktirir; Alzheimer hastalığına karşı E vitamini ve temel yağ asitleri yönünden zengindir. Bir çorba kaşığı soğuk sıkım zeytinyağı, günlük E vitamini ihtiyacını karşılar. E vitamini ve temel yağ asitleri, beyni toksik saldırılara karşı savunarak Alzheimer hastalığı ile mücadele eder ve oluşumunu önemli ölçüde geciktirir.
  6. Hücre Gelişimini Destekler, Yaşlanmayı Geciktirir;  Soğuk Sıkma Sızma Zeytinyağı, vücudun ihtiyaç duyduğu beta-karoten, C, D, E, K Vitaminleri, Selenyum, Çinko ve polifenolleri bünyesinde bulundurur. Bu özelliği ile güçlü bir antioksidandır. Düzenli Soğuk Sıkım Sızma Zeytinyağı tüketmek yaşlanma geciktirici ve hücre gelişimini destekleyici yapı taşlarının kurulmasına olanak sağlar.

 

Isının Önemi Nedir?

27 dereceyi geçerek üretilen zeytinyağlarının antioksidan özelliği kaybolur. Isı ne kadar yüksekse mahsulden alınan yağ oranı artar fakat kalitesi o doğrultuda azalır.

Soğuk Sıkım Sızma Zeytinyağı Aroması

‘’Gurme Yağı’’ olarak da bilinen Soğuk Sıkım Sızma Zeytinyağının erken hasat döneminde düşmesini beklemeden toplanan zeytinlerden elde edilen yağlar ile yüksek kalite, korunmuş, aroma yönünden ’’pırlanta’’ niteliğinde bir yağdır. Soğuk Sıkım yöntemi ile zeytinin içeriğinde bulunan faydalı maddeler korunduğu gibi aromasını da korumayı başarmıştır. Bu aroma diğer yağlardan oldukça farklıdır.

Ürünlerimize göz atmak için satış sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

WhatsApp chat