Satış

ORGANİK sertifikalı çiftliğimizdeki Memecik cinsi zeytin ağaçlarımızdan elde ettiğimiz zeytinler pembeleşmeye başlayınca EKREN HASAT olarak toplanır ve 4 saat içinde SOĞUK SIKIM yapılır. Filtre edilmeden özel tanklarda dinlenmeye alınır ve tortularından arındırılır. Aroması daha baskın ve yoğundur. Yoğun antitoksidanları ile sağlığınız için çok faydalıdır.

Çok değerli ve az bulunan bir yağdır. Yağımızın asit değeri maksimum 0.4’tür. Biz sadece en iyi zeytinyağını elde etmeyi hedefledik o yüzden yağımız ORGANİK, ERKEN HASAT ve SOĞUK SIKIM olarak elde edilmiştir.

Soğuk sıkım tekniği kısa şekilde açıklamak gerekirse, zeytinlere yere düşmeden erken hasat döneminde beklemeden toplanılarak taş değirmende çekirdekleriyle birlikte işleme sokularak, bu işlemlerin ardından ise hasır çuvalların içerisinde ezilerek elde edilen bir yöntemdir. Bu işlemler sırasında kullanılan suyun sıcaklığı en fazla 25 derece olmalıdır aksi takdirde zeytinin içerisinde bulunan vitaminler etkisini kaybedeceğinden dolayı zeytinyağının kalitesi de aynı doğrultuda düşmektedir. Soğuk sıkım zeytinyağı, zeytinin içerisinde bulunan yararlı vitamin ve minarelerin en az kayıpla yağ elde edilmesi yöntemine verilen isimdir. Soğuk sıkım ile elde edilen yağların içerisinde bulunan ‘’Polifenol’’ sağlık bileşeni erken dönemde hasat edilen zeytinlerin içerisinde oldukça fazla bulunmaktadır. Soğuk sıkım tekniği ile bu sağlık bileşeni yağa aktarılabilir. Erken hasat dönemindeki zeytin ile soğuk sıkım tekniği birleşince elde edilen zeytinyağı oldukça sağlıklı ve faydalıdır. Soğuk sıkım yöntemiyle erken hasat zeytinlerden elde edilen zeytinyağının içerisinde bulunan değerli olan vitaminler ve tat korunurken elde edilen yağın aroması benzersizdir.

Soğuk Sıkım Zeytinyağı Üretimi

Fakat soğuk sıkım yöntemi fabrika üretimi için uygun değildir. Çünkü soğuk sıkım tek mahsulden üretilmektedir ve başka mahsul ile karıştırılmadan hemen sıkılan bir yöntemdir. Fabrikalarda olan seri üretim ile birlikte gelen birçok farklı mahsulden elde edilen yağın fazla kaliteli olduğu söylenemez. Soğuk sıkım ilk mahsulden elde edildiğinden, fabrikaların soğuk sıkım yapabilmesi için binlerde bölgeden ilk mahsul alması gerekir ve bunu da geleneksel yöntemlerle soğuk olarak gerçekleştirmesi gerekmektedir. Bu maliyetli olduğundan dolayı fabrikalar için bu teknik çok olanaklı değildir.

Soğuk sıkım ile zeytinyağı elde etmek endüstriyel bir ürün olamaz, çünkü üretim şekli ve tarzı buna müsaade etmez. Bir benzetme yapmak gerekirse, meyve sularına benzetebiliriz çünkü taze sıkılmış bir meyve suyunu marketlerde göremeyiz bu konuda aynı bu şekildedir. Marketlerde bulunan zeytinyağları %0,5 asitlidir ve elde edilirken kullanılan suyun sıcaklığı 200 derecenin üzerinde bir sıcaklıkta olduğundan dolayı soğuk sıkım zeytinyağı gibi kaliteli değillerdir. Soğuk sıkım küçük çaplı üreticilerin yapabileceği bir yöntemdir, bu şekilde en kaliteli zeytinyağı elde edilmiş olunur.

Soğuk sıkım zeytinyağı süreci içerisinde kullanılan suyun sıcaklığı oldukça önemlidir, çünkü 30 derece sıcaklığın üstüne çıkıldığında zeytinyağında bulunan antioksidanlar özelliklerini yitirir ayrıca içerisinde bulunan vitaminler yok olmaya başlar. Soğuk sıkım tekniği ile daha az yağ elde edilir fakat kalitesi çok iyidir, kullandığınız suyun sıcaklığını ne kadar çok arttırırsanız o kadar çok yağ elde edebilirsiniz ancak bununla birlikte zeytinyağının kalitesi de düşmektedir. Genel olarak endüstriyel üretim ile elde edilen zeytinyağları yüksek sıcaklıklar altında üretildiği için birçok faydalı özelliğini yitirmektedir, antioksidan özelliği taşıyan vitaminlerin hepsini kaybederler. Bu yüzden market raflarında olan zeytinyağlarının pek de sağlığımıza katkısı olduğu söylenemez.

Soğuk sıkım zeytinyağını bulabileceğiniz ve güvenebileceğiniz yerler genelde küçük, yerel, bilindik ve gelenekler yöntemlerle üretim gerçekleştiren üreticilerden alabilirsiniz. Zeytinyağları alınmadan önce hijyen koşulları göz önüne alınmalıdır çünkü plastik, açık bidonlar, yol kenarı satıcıları gibi uygun koşullarda muhafaza edemeyen ve hijyen koşullarını karşılamayan yerlerden zeytinyağı almaktan kaçınınız.

Soğuk Sıkım Zeytinyağının Faydaları

Hücre ve dokuları ayakta tutan yağlar, bir bireyin hayatını sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmesi için duyduğu enerjinin de kaynağı olarak kabul edilir zeytinyağları. Soğuk sıkım tekniği ile üretilen zeytinyağları, içerdiği sağlıklı vitamin ve minarelerle vücudun savunmasına katkısı olur ayrıca hormon gelişiminde, kalp sağlına kadar birçok konuda kaliteli yağ dokusu ve hücre gelişimi sağlar.

Antioksidan bakımından zengin içeriğe sahip olan soğuk sıkım zeytinyağı ‘’Fenol’’ bakımından oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Fenolün güçlü bir antioksidan yönü olduğunu bilinmektedir ve pıhtılaşmayı önleyen yapısı ile kalp sağlığı bakımından oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Zeytinin içerisinde polifenol yapısı bulunmaktadır. Bu polifenoller solunum ve sindirim sistemi hastalıklarına neden olan bakterilere karşı kalkan görevi görmektedir. Soğuk sıkım tekniği, zeytin içeriğinde bulunan polifenol yapının bozulmamasına ve korunarak zeytinyağına dönüştürülmesine imkân sağlar. Bu özelliği ile soğuk sıkım zeytinyağı insanları hastalıklardan koruyarak ve korunmasında yardımcı olarak vücut savunma sistemine yardımcı olmaktadır.

Soğuk sıkım zeytinyağının içerisinde omega 3 ve omega 6 olan yağ asitleri bolca bulunmaktadır. Omega yağ dengesi hem kalp hem de bağışıklık sistemi açısından oldukça önemlidir. Soğuk sıkım zeytinyağını düzenli kullanmanız halinde, vücudun ihtiyacı olan omega yağ dengesi sağlanacak ve dolayısıyla kalp sağlığı başta olmakla birlikte diyabet, kanser, obezite gibi hastalıkların üstesinden gelinmiş olunacak.

Soğuk sıkım zeytinyağının düzenli kullanımında kolesterolünüz düşürür ayrıca kanseri de önlenmesinde yardımcı olur. Fenol bakımından zengin içeriğe sahip soğuk sıkım zeytinyağı tüketiminin vücut üzerinde bilinen en büyük özelliklerinden biri kolesterol düşürücü etkiye sahip olmasıdır. Ayrıca bunların yanı sıra soğuk sıkım zeytinyağının birçok kanseri engellemesiyle birlikte iltihap kurutma, merkezi sinir sistemi dejenerasyonunu engelleme, kanamayı durdurma gibi saymakla bitmeyecek birden fazla faydası bulunmaktadır. Yaşı ilerlemiş bireyler için ve kolesterol sorunu yaşayan bireyler için soğuk sıkım zeytinyağını kullanmalarını önemle tavsiye ederiz.

Soğuk Sıkım Zeytinyağı ve Sağlık İlişkisi

Bu saydıklarımızla birlikte gençler için bile birçok faydası bulunmaktadır, mesela hücre gelişimini destekler. Orta yaşlı bireyler için soğuk sıkım zeytinyağının yaşlanmayı geciktirici özelliğini de unutmamalarını öneririz. Vücudun dışarıdan ihtiyaç duyduğu C, D, E, K vitaminlerini, selenyum, çinko ve polifenolleri de içerisinde bulundurur. Bu içeriği ile güçlü bir antioksidandır, düzenli olarak tüketilmesi halinde yaşlanma geciktirici ve hücre gelişimini destekleyici yapı yaşlarının kurulmasında yardımcı olur. Genç yaşta büyüme sorunları yaşayan genç arkadaşlarımız için soğuk sıkım zeytinyağını düzenli şekilde kullanmaları durumunda gelişimlerinde oldukça yardımcı olacağını bilmelerini isteriz ayrıca orta yaşta olan bay ve bayanlarımızın vücutlarıyla ilgili sorun yaşamaları durumunda soğuk sıkım zeytinyağı kullanmalarını onlara da tavsiye ederiz çünkü zeytinyağının yaşlanmayı geciktirici özelliği bulunmaktadır.

Yaşın ilerlemesiyle görülebilen hastalıklar arasında yer alan Alzheimer hastalığı yaşın ilerlemesiyle ciddi sorunlara yol açabilmektedir, fakat soğuk sıkım zeytinyağını düzenli tüketen bireylerde zeytinyağının Alzheimer hastalığının vücudunun mücadele etmesinde yardımcı olduğunu ya da olmasını geciktirdiğini bilmenizi isteriz. Soğuk sıkım zeytinyağı mücadele etmesi için vücudun ihtiyaç duyduğu E vitamini ve temel yağ asitleri yönünden zengin içeriğe sahiptir. Günlük bir çorba kaşığı alınması halinde günlük E vitamini ihtiyacını karşılamaktadır. E vitamini ve temel yağ asitler, insan beyninde oluşabilecek toksik saldırılara karşı koruyama sağlayarak Alzheimer hastalığı ile mücadele ederek oluşumu engeller ya da geciktirir.

Ağrı kesicilerin içerisinde bulunan ve üretiminde kullanılan ibuprofen adlı madde soğuk sıkım zeytinyağının içerisinde bulunduğundan dolayı oldukça etkili bir ağrı kesicidir. Bu ibuprofen adlı maddeyi sadece soğuk sıkım tekniği ile hazırlanan zeytinyağlarında günlük kullanılması gereken miktarda kullanarak ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Günlük düzenli olarak 50 gram kullanmanız halinde migren ağrılar ya da eklem ağrıları dahil bütün ağrıların azaltılmasında büyük rol oynar. Soğuk sıkım zeytinyağını tüketmeye gerek kalmadan ağrılı bölgeye uygulayarak da çözüm sağlanabilir. Mesela kireçlenme, iltihaplı romatizma, bölgesel kas ağrıları gibi meydana gelen sorunlar ağrıyan bölgeye sürülere müdahale edilebilir.

Ürünlerimize ulaşmak için satış sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

14 sonuçtan 1-12 arası gösteriliyor

1 2
WhatsApp chat