Organik Zeytinyağı

Kairos Olive House | Soğuk Sıkım Zeytinyağı | Organik Zeytinyağı
Soğuk Sıkım Sızma Zeytinyağı Yararları Nelerdir?
31 Mayıs 2019
Kairos Olive House | Soğuk Sıkım Zeytinyağı | Organik Zeytinyağı
Soğuk Sıkım Zeytinyağı
9 Haziran 2019
Kairos Olive House | Soğuk Sıkım Zeytinyağı | Organik Zeytinyağı

Organik zeytinyağı konusu hakkında bilgi sahibi olamayan bireyler genellikle ‘’bütün zeytin yağları organik değil mi?’’ diyebilirler. Bütün zeytinyağları organiktir fakat ne kadar organiktir? Şehirlerin büyümesiyle birlikte zeytin ağaçları şehrin hava kirliliği, atık suları gibi birçok çevresel faktörden olumsuz etkilenmektedir. Zeytinyağının en organik hali yerleşim yerlerinden, sanayi bölgelerinden, atık malzeme alanlarından, kullanılan tarım ilacının, organik olmayan gübre gibi etkenlerden uzak tutulan zeytin çiftliğinden elde edilen zeytinlerden elde edilen yağlardır. Fakat piyasada bulunan çoğu zeytinyağları bu kriterlerin altında bulunan zeytin çiftliklerinden gelen zeytinlerden elde edilmektedir.

Her Organik Zeytinyağı Kaliteli Midir?

Tabi ki her organik zeytinyağı denerek satılan zeytinyağları kaliteli değildir. Zeytini bütün organik koşullarda yağını elde edebilirsiniz fakat bu kaliteli olacağı anlamına gelmez. Çünkü zeytinler toplandıktan sonraki 4 saat içerisinde sıkarsanız iyi bir zeytinyağı elde etmiş olursunuz fakat 4 saat geçmesi halinde zeytinin içinde bulunan asidite oranı yükselmeye başlayacağından dolayı zeytininizin kalitesi aynı doğrultuda düşmeye başlar. Ayrıca kullandığınız suyun sıcaklığı da oldukça önemlidir çünkü zeytinyağını elde ettiğiniz suyun sıcaklığı 30 dereceyi geçtiği takdirde zeytinyağınızın içinde bulunan yararlı vitaminleri de yok etmiş olduğunuzdan dolayı zeytinyağınızın kalitesi kullandığınızı suyun sıcaklığı arttıkça kalitesi de düşmektedir.

Peki en kaliteli zeytinyağını nasıl elde edebiliriz? Piyasada bulunan en kaliteli zeytinyağı soğuk sıkım tekniği ile üretilen zeytinyağıdır. Soğuk sıkım zeytinyağı için kullanılan suyun sıcaklığı 27 dereceyi geçmemek şartıyla 40-45 dakika içerisinde yapılmalıdır. Tüm faydalı vitaminler bu aşama içerisinde ortaya çıkmaktadır. Bunları tamamladıktan sonra saklama ve tüketim sürenize dikkat etmeniz gerekmektedir çünkü haftalarca bekletilirse zeytinyağı bozulmaktadır.

Organik Zeytinyağı Nasıl Saklanır?

Peki nasıl saklamalıyız? Zeytinyağının saklanması gereken ortam oldukça önemlidir, güneş ve şiddetli ampul ışığının bulunmadığı ortamlarda muhafaza edilmelidir. Işık zeytinyağının bozulmasında büyük bir etkendir. Zeytinyağının bozulduğunu nasıl anlarım derseniz ise tadı acı ve kötü olacaktır. Bunlarla birlikte zeytinyağı ışığı geçirmeyecek koyu renkli şişelerde ya da tenekelerde saklanmalıdır. Yani market raflarında ışığa yakın duran ve şeffaf şişeli zeytinyağlarından uzak durmanızı önermekteyiz.

Zeytinyağlarını asla karıştırmamanız gerekmektedir. Elinizde bütün kriterlere uyan çok kaliteli bir organik zeytinyağı bulunuyorsa ve elinizde kötü bir zeytinyağı varsa karıştırmamanızı tavsiye ederiz. Çünkü elinizdeki kalite yağ kalitesiz olanı düzeltmek yerine kalitesiz kaliteli olanın tadını bozar. Ülkemizde genel olarak satıcılar bu şekilde düşündüğünden dolayı çoğu organik zeytinyağı karıştırılarak elde edilmektedir. Bu yüzden almadan önce zeytinyağınızın nasıl elde edildiğine ve tadına dikkat etmenizi öneririz.

En kaliteli zeytinyağını elde etmek için, zeytinler toplandıktan sonra en kısa sürede işlem görmesi gerekmektedir. Aksi takdirde beklediği her süre boyuncu fermente olur ve kalitesi zamanla düşmeye başlar. Ancak zeytinin bol olduğu zamanlarda, bekletilme zorunluluğu ortaya çıkabilir. Bu durumlarda ortalama 20-30 santim yüksekliğinde yığınlar halinde, iyi bir şekilde havalandırılmış ve serin depolarda saklanması gerekmektedir. Doğal zeytinyağı kaliteli olması için birtakım işlemlerden geçmesi gerekir. Bunlar şu şekilde devam eder, zeytin zamanında toplanır, çok bekletilmeden yağhanede iyice temizleme işlemi yapılır ardından en uygun kaplarda dinlendirilerek serin ve karanlık ortamda muhafaza edilir.

Zeytinyağında asit oranı oldukça önemli bir etkendir. Yağdaki asit miktarı dendiğinde akla gelmesi gereken ‘’oleik asit’’ olmalıdır. 100 gr zeytinyağında bulunan oleik asit miktarının %1 dendiğinde 100 gram zeytinyağında 1 gram oleik asit bulunduğunu göstermektedir. Asit oranı zeytinyağında %0,8 şeklinde ise bu zeytinyağına ‘’sızma’’ şeklinde adlandırılır. Asit oranı %2 den az olan zeytinyağlarına ‘’Natürel birinci’’ şeklinde adlandırılır.

Tercih Edilme Sebeplerimiz Nelerdir?

Bunların dışında müşterilerimizin bizi tercih etmelerinde ki en büyük etkenler üretimini gerçekleştirdiğimiz organik zeytinyağlarımızın bu kalite standartları içerisinde olmasından kaynaklıdır. Her zaman doğru zamanda topladığımız zeytinlerimizden elde ettiğimiz zeytin yağlarımızı doğru saklama koşullarında muhafaza etmekteyiz. Herhangi bir başka kalitesiz ya da bozulmuş yağ ile temas dahi ettirmemekteyiz. Kaliteden ödün vermemek adına, kalite standartlarımızın asla dışına çıkmama gibi bir prensip anlayışı içerisinde işlerimizi yürütmekteyiz. Topladığımız zeytinleri önce bir takım mekanik işlemlerden geçirdikten sonra hiçbir kimyasal işlem sürecine sokmadan zeytinyağını elde etmekteyiz.

Zeytinlerimizi topladıktan sonraki ilk 4 saat içerisinde işleme sokmaktayız aksi takdirde bu sürenin geçmesiyle zeytinlerimiz fermente olur ve kalitesi bozulmaya başlar. Bundan olmasını hiç istemediğimizden dolayı topladıktan sonraki ilk 4 saatte işlem yapmaktayız. Bu süreçler devam ederken kullandığımız suyun sıcaklığına sürekli olarak dikkat etmekteyiz aksi takdirde içerisindeki çoğu yararlı vitamini 30 derece sıcaklığın üzerinde kaybetmeye başladığından dolayı tekrardan organik zeytinyağı kalitesi bakımından olumsuz yönde etkilenmeye başlar. Bundan dolayı zeytinlerimizi topladıktan sonra işlem boyuncu 30 derece sıcaklığın üzerinde su kullanmamaya özen göstermekteyiz, bu sayede ürettiğimiz zeytinyağlarımızın en kaliteli olmasını sağlamış oluruz bu şekilde siz müşterilerimizin memnuniyeti de beraberinde gelmektedir.

Kaliteli Organik Zeytinyağı Farkı Nedir?

İşlerimiz sırasında asla başka kalitesiz yağ kullanarak üretim kapasitemizi arttırmak gibi bir amacımız asla olmamıştır, eğer bunu yaparsak müşterilerimizin zeytinyağlarından memnun kalmayacaklarını bildiğimizden dolayı asla bu topa girmeyerek hem kendi ürettiğimiz kalitesi zeytinyağını heba etmemiş oluyoruz hem de müşterilerimizin kaliteli zeytinyağımızdan memnun kalıp bizimle sürekli iletişimde olmalarını sağlıyoruz. Ayrıca zeytinyağlarımız içerisinde kaliteyi en üst seviyede tutmak adına dikkat ettiğimiz diğer hususlardan bir tanesi ise zeytinyağımızın içerisinde bulunan oleik asit miktarı yüzdesidir. Eğer kaliteli bir organik zeytinyağı elde etmek isteniyorsa oleik asit miktarı zeytinyağı içerisinde %2’nin altında olmak zorundadır, bu zeytinyağı türüne natürel birinci sınıf zeytinyağı denmektedir. Natürel birinci sınıf dışında soğuk sıkım olarak adlandırılan zeytinyağı içerisinde %0,8 oleik asit miktarına sahip olan zeytinyağlarına soğuk sıkım denmektedir.

Soğuk sıkım zeytinyağları doğru ve uygun şekilde yapılması halinde şu an piyasada bulunan en kalitesi zeytinyağı çeşididir, zeytinin içerisinde bulunan bütün faydalı vitaminler olduğu gibi zeytinyağı olarak elde edilir ve tat bakımından en iyisi denebilir. Ayrıca soğuk sıkım sızma zeytinyağı erken hasat denen dönemde toplanan zeytinlerden elde edilmektedir ve diğer zeytinyağlarına kıyasla tat ve aroma bakımından diğer zeytinyağlarından farklılık göstermektedir. Siz müşterilerimizin görüşleri ve memnuniyeti bizim için en önemli olan hususlardan bir tanesidir, memnun kalmanız konusunda emin olduğumuzdan dolayı memnun kalmama gibi bir durumdan söz etmiyoruz çünkü piyasa içerisinde üretilen zeytinyağları arasında en iyiler arasında yer almaktayız.

Natürel Birinci Sınıf Zeytinyağı

Olgunlaşmış olan zeytinleri, zeytin bahçelerinden özenle topladıktan sonra bir süre bekletilerek işlem görmesinin ardından sıkılarak elde edilmektedir. Bu süreç içerisinde asla kimyasal işleme maruz kalmadan yalnızca mekanik yöntemler ile soğuk sıkım uygulanarak elde edilen natürel zeytinyağıdır. Zeytinyağının içerisinde bulunan aroma ve doğal vitaminlerin ilk günkü gibi korunması adına azot baskılı özel depolarda muhafaza edilerek sofralarınıza gelmektedir.

Oleik asit bakımından %2’nin altında bulunmaktadır. Ayrıca bizi diğer markalardan ayıran sadece oleik asit miktarı olmamakla birlikte zeytinyağlarımızda bulunan düşük peroksit ve enfes aromatik tadı ile farkını göstermektedir.

Bunlarla birlikte zeytinyağımızın içerisinde bulunan antioksidan özelliğine sahip (A, K, E, D) vitaminlerinin ve fenol bileşenlerinin en üst düzeyde korunması zeytinyağımızın piyasadaki en kaliteliler arasında yer almasını sağlamaktadır.

 

WhatsApp chat