Organik Zeytinyağı Nedir?

Kairos Olive House | Soğuk Sıkım Zeytinyağı | Organik Zeytinyağı
Soğuk Sıkım Zeytinyağı Nedir?
9 Mayıs 2019
Soğuk Sıkm Sızma Zeytinyağı
Soğuk Sıkım Sızma Zeytinyağı Nedir?
11 Mayıs 2019
Organik zeytinyağı

Öncelikle zeytinyağı diğer bitkisel yağlardan farklı olarak direk meyvesinden sıkılıp, hiçbir katkı maddesi içermeden doğal olup kimyasal işlemlerin hiçbiri uygulanmadan elde edilen bir yağ türüdür. Ayçiçeği yağı gibi diğer bitkisel yağlardan tek farkı ise tamamen doğal yollardan üretilmesidir. Organik zeytinyağı biraz garip gelebilir zeytinyağı zaten doğal yollardan üretiliyor ama önemli olan zeytinyağının ne kadar organik olduğudur. Her zeytinyağı kaliteli değildir.

Zeytinyağı doğal yollardan üretilir ama kalitesini belirleyen faktörler vardır. Bir zeytini daldan koparıldığı andan 4 saat içinde sıkmaz isenız asidite oranı yükselir ve 4 saatten sonra sıktığınız zeytinyağının gitgide kalitesi düşer.  Kısacası zeytin yağını ne kadar bekletirseniz o kadar kalitesiz olur. En kaliteli zeytinyağı soğuk sıkım yoluyla üretilir. En fazla 27 derece ısıda yapmanız gerekir ve 40 45 dakika arasında yapılması gerekir. Zeytinyağının kalitesini arttırmak için saklama koşullarında önemlidir. Güneş ışığına maruz kalmayan bir yerde hatta herhangi bir ışık kaynağından şiddetli bir ışık görmeyecek bir şekilde saklanması gerekir bu bütün özellikler zeytinyağının kalitesini arttırır.

En başta belirttiğimiz gibi zeytinyağı zaten doğal yollardan üretildiği için hepsi doğaldır ama önemli olan ne kadar doğal olduğudur saydığımız işlemleri ne kadar doğru yaparsanız zeytin yağının organikliği, kalitesi artar. En doğal ve Kaliteli zeytinyağı hasattan en kısa sürede işlemden geçen zeytinlerden olmalı.

Zeytinyağlarını Karıştırmak

Gerçekten kriterleri uygulayıp 1. kalitede bir zeytinyağı ürettik ve elimizde kalitesi düşük asitlik derecesi yüksek bir yağ var elimizdeki diğer yağ boşa gitmesin diye ikisini karıştırıp öyle kullanayım diyebilirsiniz. İşte bu yaptığınız işlemden sonra elinizdeki iyi zeytin yağını da heba edilmiş olur kalitesiz yağ kaliteli yağıda bozar. Maalesef Türkiye’deki zeytinyağı tacirleri bunu sıkça yapmaktadır ve piyasada yer alan her 2 sızma zeytinyağının biri karıştırılmıştır.

Organik Zeytinyağı Faydaları

Zeytinyağının faydaları hakkında yapılmış birçok araştırma bulunmaktadır ve kanseri önlediğine dair ciddi çalışmalar vardır. Yapılan bir araştırmaya göre Yunanistan, İtalya, İspanya gibi ülkelerde yaşayan kadınların zeytinyağını çok tükettikleri için bu kadınlarda meme kanseri çok az rastlanmaktadır ve diğer Avrupa ülkelerinde zeytinyağı ortalamanın altında tüketildiği için araştırmalara göre meme kanseri daha fazla rastlanmaktadır. En çok zeytinyağı tüketen ülke ise Yunanistan’dır kişi başına 14 litre gibi bir rakama sahiptir.

Türkiye ise en çok zeytinyağı üreten ülkeler arasında 6. Sırada olmasına rağmen yılda kişi başı 2 litre tüketimle beşinci sıradadır. Organik Zeytinyağı içerdiği selenyum ile kalp damar hastalıkları riskini de azaltır. Damar sertliği ve kalp krizi risklerine karşı en etkili doğal ilaçlar arasında yer almaktadır. Mesela ömürleri boyunca bolca zeytinyağı tüketen Ayvalık halkının kalp krizine bağlı ölümlerin en az rastlanılan yer olduğunu görülmektedir.

Hayvansal yağların aksine zeytinyağı tam bir kalp dostudur, kandaki kolesterol miktarını azaltır, dolayısıyla da kalp krizi riskini de azaltır. Organik Zeytinyağı içerdiği vitaminler ve birçok faydalı maddeler hücreleri yenileyici bir etkiye sahiptir zeytinyağı sadece cildimizdeki değil vücudumuzdaki tüm hücrelerin yenilenmesini hızlandırmaktadır. Zeytinyağı dolayısıyla yaşlanmayı geciktirir. Zeytinyağının bilimsel araştırmalarda radyasyon etkilerinin daha az görüldüğü gözlemlenmiştir.

Nasa astronotları da bol zeytinyağı içeren diyet programları uygulamaktadır. Yemeklerinde bolca organik zeytinyağı kullanan bölgelerde unutkanlık hastalığının daha az görüldüğü gözlemlenmektedir. 65 yaş ve üzeri bireylerde de unutkanlık hastalığı daha az görülmektedir. Beyni besleyip unutkanlığı engeller.

Zeytinyağı saç bakımı için idealdir saçı besler parlaklık verir ve saç sağlığını arttıran yağlardandır. Kepeğe karşıda oldukça etkilidir. Zeytinyağının içerisinde bulunan A ve E vitaminleri sayesinde saç dökülmelerini de olabildiğince ertelediği gözlemlenmiştir.

Ürünlerimize bakabilmek için satış sayfamıza göz atabilirsiniz.

WhatsApp chat